Czym jest ustawa prezydenta Dudy? Na co mogą liczyć frankowicze?

Kredyty w CHF

Frankowicze już od ponad 10 miesięcy czekają na decyzję prezydenta w sprawie spłacanych przez siebie kredytów walutowych. Rozmowy na temat proponowanych zmian toczą się bardzo długo i jak dotąd nie udało się wypracować w tej kwestii porozumienia. Jak na razie eksperci powołani przez prezydenta milczą w sprawie jednego rozwiązania, proponując różnorodne warianty. Na czym ma polegać ustawa prezydenta Dudy?

Czego możemy spodziewać się po pomocy dla frankowiczów?

Prezydent pierwotnie obiecywał frankowiczom przewalutowanie kredytów po kursach z dnia ich zaciągnięcia. Z czasem okazało się jednak, że sytuacja nie jest tak prosta, a rząd rozważa kilka wariantów pomocy zadłużonym w szwajcarskiej walucie. Pokrótce przedstawiamy najważniejsze z nich:

  • Przewalutowanie kredytów we frankach po kursie z dnia zaciągnięcia – Przewalutowany po korzystnym kursie nie miałby być cały kredyt, a jedynie ta część, która pozostała do spłaty. Wtedy rata składałaby się z dwóch części „raty podstawowej” oraz „nadwyżki indeksacyjnej”. Ta druga byłaby kierowana przez banki do Funduszu Kompensacyjnego, który zwracałby „nadpłatę” kredytobiorcom. Według niektórych pomysłów przewalutowanie miałoby następować dobrowolnie.
  • Unieważnienie waloryzacji kredytówIdea pomocy opiera się na zasadzie nominalizmu, która mówi o tym, że zadłużenie powinno być spłacane w walucie, w której zostało zaciągnięte. Kredyt wzięty we frankach wypłacany był w złotówkach, a więc zdaniem zwolenników tego pomysłu (a także Rzecznika Finansów) spłacany powinien być również w polskiej walucie. Co więcej, kapitał pozostały do uregulowania nie powinien zmieniać się wraz ze spłacaniem rat kredytu.
  • Spłata kredytu po sprawiedliwym kursie„Sprawiedliwy kurs” miałaby być wyliczany za pomocą specjalnego kalkulatora, indywidualnie dla każdego z kredytobiorców.
  • Przewalutowanie kredytu po kursie z dnia podpisania umowy – To rozwiązanie proponowane przez prezydenta. Kredyt miałby zostać przewalutowany na złotówki po kursie z dnia zaciągnięcia zobowiązania. Jego oprocentowanie zostałoby wyliczone tak, jakby zadłużenie od samego początku obejmowało złotówki.
  • Zwrot zakupionej nieruchomościJeszcze innym pomysłem na pomoc frankowiczom ma być możliwość zwrotu nieruchomości, zakupionej dzięki wsparciu z kredytu. Wraz z oddaniem domu lub mieszkania frankowicz mógłby wycofać się z umowy i uniknąć konsekwencji związanych ze spłatą zadłużenia.

Co na pewno wiemy o ustawie prezydenta Dudy?

Konkretów mimo dwumiesięcznej pracy komisji nadal jest niewiele. W czerwcu pojawiło się jednak kilka informacji, na które z pewnością czekają frankowicze. Pierwszym ustaleniem komisji ma być zobowiązanie banków do zwrotu spreadów, a więc wszystkich pieniędzy, które zostały przez nie zarobione przez lata na różnicach w kursach. Z pomocy państwa będą mogli skorzystać wszyscy kredytobiorcy, którzy zaciągnęli zadłużenie pomiędzy 2000 a 2015 rokiem. Pierwsze zmiany związane z pomocą frankowiczom mają wejść w życie nie wcześniej niż w 2018 roku.

Responsive Menu
Add more content here...