Jak sprawdzić, czy jestem w BIK?

Jak sprawdzić BIK

Jeśli chcesz zaciągnąć kredyt hipoteczny albo gotówkowy, musisz liczyć się z tym, że bank (lub inna instytucja, do której się zgłaszasz) zechce sprawdzić Twoją wiarygodność finansową. Czym jest BIK, jak pobrać z niego dane na swój temat i dlaczego warto dbać o dobrą historię kredytową?

Czym jest BIK?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, to baza danych, w której gromadzona jest historia kredytowa konsumentów. Na podstawie tych informacji ustalany jest tzw. scoring, czyli prawdopodobieństwo tego, że dany klient będzie spłacać zaciągnięte zobowiązania w terminie. Im wyższa ocena punktowa, tym bank chętniej udzieli pożyczki. Wszelkie zaległości i opóźnienia w spłacie rat znacząco obniżają scoring, a tym samym wiarygodność klienta dla banku. Ocena punktowa wpływa też na to, co bank może klientowi zaproponować. Jeśli więc Twoja historia w BIK będzie bogata w informacje o regularnym spłacaniu należności, jest duża szansa na to, że bank zaoferuje Ci kredyt na lepszych warunkach.

Szukasz pożyczki bez BIK? Sprawdź TUTAJ

Jakie informacje można znaleźć w BIK?

W rejestrze znajdują się wszelkie dane dotyczące zaciąganych pożyczek. Zapisywane są informacje, czy dane zobowiązanie jest już uregulowane albo czy raty pokrywane są na bieżąco. Widać także, czy klient ma problemy z regularnym spłacaniem – nie tylko kredytów, ale także faktur czy rachunków. Możesz sprawdzić, czy nie masz jakichś zapomnianych zobowiązań, a także czy np. Twoje dane nie zostały wykorzystane do wyłudzenia kredytu. Sprawdzisz też swój scoring.

Jak sprawdzić w BIK informacje na swój temat?

Raz na 6 miesięcy możesz złożyć wniosek o darmowy raport BIK. Uzyskanie go jednak może trochę potrwać. Alternatywnie możesz wykupić jednorazowy Raport BIK za 39 zł, który będzie dostępny od ręki po rejestracji w serwisie BIK.pl. BIK oferuje także Alert BIK, czyli powiadomienie o tym, że ktoś chce wziąć kredyt na Twoje dane, dzięki czemu możesz ochronić się przed wyłudzeniem. Za 99 zł można wykupić w BIK.pl Pakiet BIK, który daje możliwość pobrania 6 Raportów BIK, usługę Alert BIK na cały rok oraz Wskaźnik BIK, dzięki któremu przez 12 miesięcy możesz monitorować aktualny stan Twoich zobowiązań.

Responsive Menu
Add more content here...