Jak otrzymać tani kredyt?
Kredyt na mieszkanie, pożyczka na wakacje? Bez względu na to, na co chcesz przeznaczyć uzyskane od banku pieniądze, z pewnością zależy Ci, aby zobowiązanie było możliwie najtańsze. Czy tani kredyt jest możliwy? Zobacz jak bank oblicza cenę zadłużenia. Dowiedz się jak sam możesz obniżyć jego koszty.
Jak uzyskać tani kredyt oraz co składa się na koszt kredytu?
Tani kredyt to nie tylko niska rata. W zależności od umowy z bankiem składają się na niego także liczne dodatkowe koszty i prowizje. Są to na przykład opłata przygotowawcza (często zależna od wiarygodności kredytowej), ubezpieczenie zadłużenia czy liczba rat, na które rozłożona zostanie spłata pożyczki. Dlatego porównując oferty nie należy kierować się wysokością rat, tylko całkowitym kosztem kredytu, który powinien zostać udostępniony przez bank.
Cena zadłużenia zależy od Twojego profilu kredytowego
Banki decyzję o udzieleniu pożyczki podejmują analizując historię kredytową wnioskodawcy oraz ocenę jego profilu kredytowego, w którym pod lupę brane są m.in. wiek, zarobki czy sytuacja rodzinna pożyczkobiorcy. Na podstawie tych danych ustalany jest profil kredytowy klienta, zwany inaczej profilem ryzykowym, który ma bezpośredni wpływ na oferowaną wysokość oprocentowania i prowizji.
Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o tym, na jakiej podstawie bank oblicza Twoją wiarygodność, zajrzyj do zamieszczonego na naszym portalu artykułu pt. „Od czego zależy zdolność kredytowa?”.
Na jakiej podstawie banki analizują profil ryzykowy
Większość banków korzysta z tzw. kart scoringowych, które zazwyczaj stanowią chronioną tajemnicę. Są to dokumenty opisujące poszczególne cechy kredytobiorcy. Im bardziej profil kredytowy wnioskodawcy przystaje do charakterystyki innych osób terminowo spłacających zadłużenie, tym więcej punktów otrzymuje. Oznacza to, że im wyższa jest uzyskana łączna nota, tym klient staje się bardziej wiarygodny wobec banku.
Unikaj składania wniosków kredytowych
Wiele osób, chcąc dowiedzieć się o tym, czy otrzyma pożyczkę, swoje pierwsze kroki kieruje do banku. Tam składają wniosek kredytowy a następnie czekają na pozytywną lub negatywną decyzję instytucji. Niestety, z perspektywy zdolności kredytowej jest to zachowanie niepożądane. Trzeba pamiętać o tym, że każdy wniosek złożony w banku pozostawia negatywny ślad na profilu kredytowym klienta.
Oceń swój profil kredytowy w Internecie
Przed złożeniem wniosku kredytowego w banku najlepiej sprawdzić swoje możliwości w Internecie. Można zrobić to za pomocą dostępnych w sieci kalkulatorów zdolności kredytowej lub skorzystać z symulacji dostępnych bezpośrednio na stronach internetowych banków. Są to proste narzędzia, które wymagają jedynie podania kilku informacji. Następnie na ich podstawie szacowana jest cena kredytu, co znacznie ułatwia podjęcie decyzji o złożeniu wniosku.